Jako křeček v kolečku

Měli jste někdy doma křečka? Já ne, ale neskutečně jsem po něm toužila. Moji rodiče však usoudili, že do bytu v bytovce se nehodí 🙂 A tak jsem je obdivovala alespoň ve zverimexu. Fascinovalo mě, jak se odrážejí maličkými tlapičkami a točí se v kolečku skoro jak na ruském kole. A když chce z toho kolečka vystoupit, musí alespoň trošku přibrzdit- chytré zvířátko takový křeček.

A pak mi jednoho dne kamarádka, která křečka měla, řekla, víš, oni z toho pak zblbnou. A proč by měli, nechápala jsem, vždyť to musí být ohromná zábava. – Tak si představ, že ve Tvém životě není nic jiného než to, že se točíš v kruhu, doslova do zblbnutí.

Tehdy jsem za tím neviděla nic jiného, než to, že pro křečky není kolečko ideál. Časem možná to, že když jedna stále se opakující činnost nenaplňuje křečka, proč by měla mě. A dnes? Dnes vidím velkou paralelu s našimi životy.

Míváš pocit, že se ti v životě dějí stále dokola ty samé věci? Že se točíš v kruhu? A i když zdánlivě je něco jinak, po čase stejně stojíš před podobnou situací, která už v minulosti nastala? Potkáváš podobné typy lidí? Vstupuješ do stále stejných vztahů? A i co se peněz týká, vlastně je to pořád to samé? Důvodů, proč to tak je, je několik. Příčinou jsme vždycky my sami.

Co je příčinou takového kolotoče, proč se točíš v kruhu?

Jedna z možných příčin je, že tě tyto situace sytí, naplňují. Říkáš si, to je přeci hloupost, kdo by se chtěl vracet do situací, ve kterých mu není dobře? Možná tě opakující se situace zlobí, možná dokonce rozčilují, ale ve skutečnosti ti v nich není tak zle, aby tě to donutilo opustit to důvěrně známé. Může to být prostředí, vzorce chování, životní styl…

Druhá nejčastější příčina spočívá v neochotě něco změnit. Vlastně jde druhá příčina ruku v ruce s první, ale v tomhle případě už si uvědomuješ, že dokud se nezměníš ty, nezmění se tvé okolí ani jeho chování k tobě. Možná ti dosavadní zkušenosti neukázaly dost, možná nebyly do života zapracovány a proto je potřebuješ zažít znovu.

Třetím častým důvodem je, že to jinak neumíš. Stále dokola opakuješ stejné vzorce chování i komunikace a spolu s nimi ruku v ruce přicházejí opakující se zkušenosti. Kořeny mohou být i velmi hluboko v dětství.

A ještě uvedu čtvrtou častou příčinu a tím je lpění. Tolik toužíme (lpíme) na tom žít ve vztahu, že stále přitahujeme stejně „nepoužitelné partnery“. Tolik lpíme na vysoce hodnocené práci, že stále vstupujeme do kolektivů, kde před kolegialitou a čestností vládne pomlouvání, nadúkolování, závist…

Všechny důvody kolotoče mají společného jmenovatele a tím jsou nízká 3S nebo některé z nich. Jedná se o sebeúctu, sebedůvěru a sebevědomí. Okolí se k nám chová tak, jak my jim dovolíme, a myslí si o nás to, co my si myslíme o sobě. Pokud máme některé z těchto S na nízké úrovni, je velmi těžké, někdy až nemožné, dostat se z kolotoče nezdaru, z kolotoče toxických vztahů, z kolotoče nedostatku hojnosti a dalších a dalších životních kolotočů.

Naši slabost okolí dobře navnímá a přicházejí rady. Dobře míněné rady, které ale mohou vést k další flustraci a pocitu zmaru, a to právě proto, že naše 3S jsou nízko. Cítíme se pak nedostateční, začneme se porovnávat s druhými a kolotoč se nepřestává točit, naopak roztáčí se ještě rychleji. Je to jednoduché – začít se změnou musíš u sebe.

Snad každý z nás se někdy setkal s tím, že okolí přesně ví, co „byste měli“, „jak byste to měli“, „jak by to ve vaší situaci dělali oni“… Předně tě chci ujistit, že to, jak by někdo něco dělal „ve tvé situaci“, je úplně bezpředmětná rada, protože NIKDO ve tvé situaci nikdy nebyl. Možná v podobné, možná v takové, která se vaší situaci blíží. Jsi jedinečná bytost a máš vždycky právo takovou radu nepřijmout, pokud není v souladu s tebou.

Dnes už píšu z jiné pozice, ale i já dlouho byla z těch, co přesně věděli, co má druhý udělat a jak to má udělat, a byla jsem rozhořčená, když se věci neděly tak, jak jsem je ve svém vnímání světa považovala za správné. Ušla jsem velký kus cesty a naučila se nehodnotit, nevnucovat své nevyžádané rady, ale naslouchám a jemně vedu k odpovědím. Jakým? Těm, které má každý z nás V SOBĚ.

Zastav ten kolotoč!

Jediný, kdo může z tohoto kolotoče vystoupit, jsi TY! Ptáš se jak? I zde platí, že kam směřuje Tvá pozornost, tam směřuje Tvá energie. Pokud se tedy dokola zaobíráš tím negativním, co nechceš, paradoxně si to do života přitahuješ zase a znovu. Někdy tak stačí pouze otočit své myšlení, nehledat negace, ale přemýšlet ve vibracích radosti, naděje a vděčnosti. O pozitivním vnímání situací jsem napsala eBook Proměň nevýhodu ve výhodu.

A když už zacyklení pouhá změna myšlení nestačí? Změna pozitivního vnímání je každopádně vždycky přínosnější než neudělat nic. Chceme-li v životě změnu, je třeba komplexně opustit staré vzorce chování i staré myšlení a dát prostor novému. V případě, že to tak necítíš, nemusíš hned obrátit celý život naruby. Taková změna by pravděpodobně nebyla trvalá a upřímná a pravděpodobně bychom se opět vrátili do toho starého, bezpečného, co už známe.

Tomu, co pro dosažení změny musíme opustit, se říká komfortní zóna, a zároveň je nezbytné posilovat ona kouzelná 3S. (komfortní zóně se podrobněji věnuji v eBooku, který si můžeš zdarma stáhnout ZDE). Komfortní zóna je místo nám důvěrné známé a díky tomu do jisté míry místo bezpečné. Místo, které když opustíme, vstupujeme do neznáma. Neznámo může být lepší, ale může být i horší než to, co máme teď.

Chceš-li změnu, trpělivě, vědomě pracuj na rozšiřování své komfortní zóny, dělej zdánlivě maličké změny, které ti za pár měsíců při ohlédnutí zpět ukáží, jak veliký kus cesty už jsi ušla.

Prozradím vám takové malé tajemství, komfortní zónu si můžeme představit jako balonek, který však nikdy nepraskne a můžeme ho rozpínat do nekonečna. Jakmile překonáme prvotní odpor při nafukování, zvětšuje se a zvětšuje. S každým rozšířením komfortní zóny tak obavy zmizí a my ji můžeme rozšiřovat dál a dál.

Vím, že je někdy obtížné tyto strachy a obavy i nedostatek 3S překonat. Pokud to tak cítíš, využij nabídku online poradenství, ráda ti budu na tvé cestě změny průvodkyní. S klienty bloky rozpouštíme, učí se přijímat, že změna přináší změnu, učí se přijímat a posilují právě svá 3S.

S láskou Peťa ♡

Jsem certifikovaná terapeutka psycho-energetické transformace® a koučka. Fascinuje mě vztah našeho vědomí a nevědomí a to, jaká omezení si dokážeme nastavit do naší mysli, i to, jak snadno se s nimi nechá pracovat a změnit je. Budu vám laskavou průvodkyní na cestě poznání vašich naučených limitů, které společně rozpustíme tak, aby už nic nebránilo plnému sebeuvědomění a sebepřijetí a vykročení za splněním snů. Více o mně a mé cestě si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.